Odkrycia miesiąca: funk symfonicznie, wycinanki polskie, sztuka do rzeczy, pustynne animacje i dadara

Cześć!

Dziś chcę podzielić się swoimi odkryciami z listopada 2018.

Zaczęło się muzycznie, od koncertu zespołu Łąki Łan – jeśli jeszcze (jakimś cudem!) nie znacie, to lećcie się zapoznać – to najbardziej kolorowy i kreatywny zespół polskiej sceny muzycznej. Tegoroczna trasa był wyjątkowa – zespół połączył siły z ośmioosobową sekcją dętą pod nazwą Dmuchawce. Niezwykłe widowisko i niezapomniane wrażenia muzyczne. Jeśli kiedykolwiek będziecie mili okazję wybrać się na koncert to nie zastanawiajcie się ani chwili!

Źródło Tak było w Teatrze Łaźnia Nowa

A tu filmik z przygotowań do trasy:

MOC wrażeń w MOCAKU

Jeśli chodzi o sztuki wizualne, to czuję się szczęściarą mieszkając w Krakowie, nieopodal Muzeum Sztuki Współczesnej. W każdy wtorek można odwiedzić je za darmo, chociaż i tak cena biletu jest naprawdę niska jak na muzeum tej klasy. Co jakiś czas zmienia się ekspozycja, więc wybieram się tam cyklicznie. Dodatkowo bardzo często organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i warsztaty – polecam sprawdzać na stronie lub zapisać się na newsletter.

Z aktualnych wystaw najbardziej spodobały mi się kolaże Alicji Białej z serii Wycinanki polskie oraz prace Akiry Inumaru pod nazwą “Język kwiatów”. Tak wygląda cześć notki prasowej na temat wystawy:

Dla Akiry Inumaru natura jest inspiracją i równocześnie źródłem materiałów. Artysta do tworzenia wykorzystuje bowiem kwiaty, barwniki pozyskane z roślin oraz oddziaływanie słoneczne. Jak deklaruje głównym tematem jego realizacji jest światło. Nie tylko w znaczeniu fizycznym („tworzy” kolor, niszczy materię i równocześnie jest życiodajne), ale także filozoficznym (platońska koncepcja łączenia światła z poznaniem) oraz mistycznym (światło utożsamiane z duchowością)

Prace japońskiego artysty można oglądać do 17.03.2019

Żródło

Źródło Kolaż Alicji Białej

Dizajn w Krakowie

W listopadzie miał także miejsce festiwal Sztuka do rzeczy, czyli wydarzenie obejmujące między innymi  wykłady, warsztaty, targi, debaty i pokazy filmowe – a wszystko to w bardzo szerokim temacie dizajnu. Świetna okazja do spotkania wspaniałych twórców – na targach Kiermash połączonych ze Świętem Papieru miałam przyjemność poznać Basę Flores, której twórczość obserwuję od dawna i być może już niedługo uda nam się stworzyć coś wspólnie…stay tuned!

 

Basia Flores na targach Kiermash

Dadara

Nie ma też miesiąca bez odkrycia nowych artystów i tym razem zafascynował mnie człowiek o pseudonimie Dadara. Okazuje się, że Daniel Rozenberg ma polskie korzenie i jest uznanym na świecie artysta multidyscyplinarnym, a jego instalacje są obecne również na festiwalu Burning Man. Niezwykle ciekawa i barwna postać. Zobaczcie jego wystąpienie na TEDx Amsterdam:

Pustynne animacje

Na koniec, pozostając w temacie naszej wyprawy do Afryki  chcę podzielić się dwoma wspaniałymi animacjami stworzonymi do muzyki zespołu Tinariwen:

Czy to nie jest piękne? Zarówno obraz jak i muzyka w cudowny sposób opowiadają historie i przenoszą nas w inny wymiar – dokładnie tego szukam w sztuce.

 

Dajcie znać co ciekawego odkryliście ostatnio i zapraszam do dzielenia się tymi skarbami w grupie Kreatywny Krąg na Facebooku!

 

Stwórzmy razem coś wyjątkowego,

Kasia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *