Odkrycia miesiąca – WIEWIÓRKA NA DRZEWIE, WOŚP, TED O SZTUCE ORI, PODCASTY, WYSTAWY, TATUAŻ I SURREMINIMALIZM

Zapraszam na podsumowanie minionego miesiąca, czyli stycznia 2019.

To już taka mała tradycja, żeby podsumowanie zacząć od muzyki. Łapcie:

Zespół Wiewiórka na Drzewie jest pewnie dobrze znany osobom jeżdżącym na Przystanek Woodstock…

To znaczy Pol’and’Rock 😉

Zespół powstał w 2008 roku w Gliwicach i jak sami mówią, łączą w sobie swojski Śląsk i słoneczną Hiszpanię. Mieszają w swojej muzyce różne style i inspiracje, ale zawsze z dużą dawką energii.

W tym miesiącu miałam okazję zobaczyć zespół na żywo podczas finału WOŚP w Krakowie. Tak więc kilka słów o tym…

WOŚP

Od 27 lat w styczniu ma miejsce Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja wyjątkowo będzie nam się kojarzyć nie tylko z pozytywnymi uczuciami, świętowaniem i solidarnością ponad podziałami, ale także z szokiem, niedowierzaniem i smutkiem spowodowanym wydarzeniami w Gdańsku.

W całej Polsce, a także w różnych miejscach na świecie odbyły się marsze przeciwko nienawiści i przemocy.

Na FB tysiące ludzi zmobilizowało się do symbolicznego zapełnienia puszki prezydenta Gdańska. Zebrali(ście) prawie 16 milionów złotych.

Przeczytaj ten tekst.

Na ten temat mądrze wypowiada się także Doktorka Nieuczka, czyli Paulina Zagórska, podkreślając, że przemoc jest problemem systemowym. Po zalogowaniu się na Instagram, możesz obejrzeć relację, w której porusza tę kwestię.

(Tak na marginesie, jeśli myślisz, że Instagram to tylko koty, zdjęcia owsianki i selfie to bardzo się mylisz! Jest tam mnóstwo wartościowych treści, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać).

 

Sztuka Ori

Planuję kolejne zestawienie moich ulubionych TED talks (poprzednie możesz zobaczyć tutaj), ale tymczasem chcę podzielić się tym wystąpieniem nigeryjskiego artysty Laolu Senbanjo:

 

Laolu bardzo szczerze opowiada o swojej drodze – od wczesnego dzieciństwa do teraz, kiedy jest uznanym artystą. Zajmuje się między innymi body paintingiem i w ciekawy sposób czerpie ze swoich korzeni i sztuki afrykańskiej. Polecam!

Podcast

W tym miesiącu ukazały się też dwa odcinki podcastu!

„O ŻYCIU KREATYWNIE” – Proste, sprawdzone i skuteczne pomysły na rozwijanie własnej kreatywności

Tytuł mówi wszystko 🙂

Podcast „O ŻYCIU KREATYWNIE” – wywiad z Bartkiem Zobkiem, w którym rozmawiamy o podróżach, ekologii, muzyce i ciekawych wydarzeniach organizowanych przez Bartka.

 

Ty też możesz być częścią tego projektu!

Jeśli żyjesz kreatywnie i chcesz o tym opowiedzieć w podcaście – napisz na kontakt@kreatologia.com

podcast kreatologia cover

Wystawy

fot. Mateusz Szczypiński – Pracownia Fotograficzna MNK (Źródło)

 

Wybarałam się też na wystawę “Sytuacja się zmieniła” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Bardzo polecam – jest to wybór 100 obrazów z XX i XXI wieku. Wystawa jest genialna! W cenie biletu możecie odwiedzić wszystkie wystawy stałe w gmachu głównym (we wszystkie niedziele wstęp wolny).

Polecam też zapoznanie się z wystawą Sztuka Teraz – jest to projekt organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna.Jest to aukcja sztuki (20.02.2019 w Warszawie) z której dochód zostanie przekazany na fundację Szlachetna Paczka. Poza młodymi, początkującymi artystami znajdziemy tam prace uznanych artystów, m.in Rafała Olbińskiegi i Edwarda Dwurnika. Jeśli nie jesteś z Krakowa, lub nie możesz wybrać się na wystawę osobiście, zajrzyj na stronę projektu, gdzie możesz zobaczyć wszystkie prace, pobrać katalog i odkryć wielu ciekawych artystów!

 

Tatuaż

W tym miesiącu w końcu odważyłam się wykonać pierwszy tatuaż metodą handpoke!

Od kilku miesięcy zbierałam w sobie odwagę, ćwiczyłam na bananach, cytrusach i specjalnej dłoni z silikonu.

Tatuaż wykonałam na sobie i jestem bardzo zadowolona z efektu 🙂 Jest mały, prosty, idealny na początek przygody z tatuowaniem.

Moje postępy możecie śledzić na instagramie. Zapraszam! 🙂

 

Artysta miesiąca

Na koniec mam dla Was bardzo ciekawego artystę, którego styl określiłabym jako połączenie surrealizmu i minimalizmu. Mowa o Toni Demuro. Toni jest ilustratorem włoskiego pochodzenia (czy też wydawało ci się, że chodzi o kobietę? :)), który tworzy bardzo precyzyjne ale zarazem poetyckie i pełne symboli obrazy. W 2011 stworzył serię 238 ilustracji w odpowiedzi na temat “drzewa”. To doskonały przykład kreatywności i tego, jak można w tak ograniczonych ramach stworzyć tak dużo ciekawych, różnorodnych rozwiązań. Wszystkie ilustracje z tej serii możesz obejrzeć tutaj.

 

 

 

To tyle na dzisiaj, zachęcam cię do podzielenia się swoimi odkryciami, przemyśleniami i twórczością w komentarzach oraz w grupie Kreatywny Krąg na Facebooku.

 

Stwórzmy razem coś wyjątkowego,

Kasia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *