Polecam książki – „Po prostu rysuj”oraz „Po prostu maluj”

Cześć! Dziś mam do polecenia dwie książki „Po prostu rysuj” i „Po prostu maluj”, przygotowane w wersji polskiej przez wydawnictwo Arkady.

Przejdę od razu do rzeczy – te książki są świetne! Obie opierają się na podobnych założeniach: nauka rysunku czy malarstwa ma przede wszystkim sprawiać radość i być dobrą zabawą.

Jednak ćwiczenia pokazane w tych książkach są przygotowane bardzo dobrze również pod względem merytorycznym – dają poczucie struktury i są zbudowane tak, żeby rozwijać różnorodne umiejętności. Co to znaczy? Na przykład książka „Po prostu rysuj” jest podzielona na rozdziały opisujące wybrane zagadnienie ze świata rysunku, takie jak: linia, kształt, wzór, światłocień.

ksiazka po prostu rysuj spis tresci

Jak piszą autorzy we wstępie:

Na początku zajmiemy się kreśleniem linii i znaków, co stanowi istotę rysowania. Następnie przyjrzymy się wykorzystaniu światła i cienia, co pozwoli nadać formę rysunkom. W kolejnym rozdziale przybliżymy trudne zadanie przedstawiania trójwymiarowych przedmiotów na płaskiej powierzchni. Pomożemy ci też ukazać na rysunkach ruch i wyjaśnimy, jak stosować wzory i faktury. Wreszcie ostatni rozdział ułatwi ci przezwyciężanie uprzedzeń w stosunku do rysowania i zachęci do wykorzystania wyobraźni. Co ważniejsze, ta książka pomoże ci wzbogacić sposoby wyrażania emocji – także poprzez rysunek.

W „Po prostu maluj” znajdziesz rozdziały: materiały i narzędzia; forma, światłocień i ton; odkrywanie kolorów; kompozycja i przestrzeń, wzory i faktury oraz obserwacja, badanie i wyobraźnia.

Książki są bardzo przystępne, inspirujące, kolorowe, różnorodne. Dodatkową zaletą są rubryki „Warto poznać” zawierające odnośniki do powiązanych dzieł czy artystów tworzących w konkretnej technice. Choć interesuje się sztuką od dawna, znalazłam wielu artystów, o których istnieniu wcześniej nie wiedziałam. Prawdziwa kopalnia inspiracji!

ksiazka po prostu maluj drapanie

Kilka słów o autorach

Sam Piyasena (od czasu wydania książki zmienił swój przydomek na Billie Jean) jest ilustratorem i animatorem, mieszka w Londynie, a jego rodzice pochodzą ze Sri Lanki. Ma niezwykle zabawny, charakterystyczny styl i był uwzględniony przez wydawnictwo Taschen w albumie 100 BEST ILLUSTRATORS.

Beverly Philp zajmuje się ilustracja i fotografią, prowadzi wykłady i prelekcje na uniwersytetach.  Jej prace możesz zobaczyć tutaj.

Style obojga autorów bardzo dobrze za sobą współgrają i uzupełniają się. Oboje stosują raczej luźną, ekspresyjną kreskę, widać, że lubią się bawić i eksperymentować z różnymi technikami.

ksiazka po prostu maluj srodek przyklady

Czy widzę jakieś wady?

Może nie wadą a zastrzeżeniem jest to, że osoba zupełnie początkująca może być lekko przytłoczona niektórymi ćwiczeniami. Większość z nich traktuję jako punkty odniesienia, rozwijam je w takiej formie, w jakiej czuję się dobrze. Przykład? Ćwiczenie z książki „Po prostu maluj”, w którym mamy przygotować duże płótno lub papier i rzucać w nie piłkami maczanymi w farbie. Nie wiem jak wy, ale ja nie mam przestrzeni na takie aktywności 🙂

Oczywiście, można by zorganizować taką zabawę gdzieś na zewnątrz (jestem też pewna, że dzieci pokochałyby taki sposób spędzania czasu). Ja jednak zmodyfikowałam to ćwiczenie, dopasowując je do swoich możliwości – wykorzystując różne przedmioty codziennego użytku do nakładania farby na papier czy płótno.

Ćwiczenia zaproponowane przez autorów mają poszerzać nasze horyzonty i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dostosowywać je do aktualnych potrzeb i możliwości.

Rozumiem też, że można łatwo zrazić się, jeśli nasze eksperymenty nie wyglądają tak, jak przykłady w książce. Jednak autorzy od początku podkreślają, że te zadania mają być przede wszystkim przyjemne i chcą, abyśmy otworzyli się na nowe, nieznane techniki i eksperymenty.

Trzeba pamiętać o tym, że autorzy są profesjonalnymi artystami. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz, to proszę, nie porównuj się do nich. Najważniejsze to dobrze się bawić!

ksiazka po prostu rysuj portret sumi

Podsumowując

To naprawdę ciekawe książki, pełne inspiracji i ćwiczeń rozwijających kreatywność. Jeśli potrzebujesz inspiracji do tworzenia podanych w niebanalny sposób – polecam serdecznie. Do tego wszystkiego, są bardzo przystępne cenowo – każda z nich kosztuje około 20 złotych. Uważam, że warto!

kisazka po prostu rysuj pomysl o malych

Mam nadzieję, że ta recenzja okaże się pomocna. Jeśli są jakieś książki, co do których nie masz pewności czy warto kupić – zostaw komentarz lub napisz wiadomość na kontakt@kreatologia.com, a ja postaram się ją sprawdzić i opisać.

 

Jeśli interesują cię książki związane z tworzeniem, zajrzyj do recenzji książki „Twórcza kradzież” Austina Kleona.

 

A może masz jakieś ulubione książki w tym temacie? Podziel się w komentarzach! 🙂

 

Stwórzmy razem coś wyjątkowego,

Kasia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *