SZTUKA NAIWNA – CZYM JEST?

 

Ten wpis został zainspirowany festiwalem Art Naif w Katowicach, który w całości poświęcony jest temu rodzajowi twórczości. Chcę podzielić się moimi wrażeniami, a także spróbować odpowiedzieć na pytanie:

CZYM JEST SZTUKA NAIWNA?

Art Brut, outsider art, sztuka naiwna, plastyka nieprofesjonalna – to tylko niektóre określenia sztuki amatorskiej, której podział jest umowny ze względu na to, że granice między tymi pojęciami są płynne, a różnice nieostre. Powszechnie przyjęta definicja mówi jednak, że sztuka naiwna to nic innego jak prostolinijne przedstawianie rzeczywistości, zazwyczaj przez artystów bez wykształcenia akademickiego. Łacińskie tłumaczenie słowa naiwny oznacza wrodzony, naturalny.

Cytat ze strony Art Naif Festiwal

To pojęcie prawie tak samo szerokie, jak sztuka w ogóle. Najczęściej stosuje się je, opisując prace artystów nieprofesjonalnych, samouków, tworzących intuicyjnie, spontanicznie. Często w ogóle niezwiązanych z obowiązującymi kierunkami w sztuce danej epoki. To oderwanie od obowiązujących kanonów sprawia, że sztuka naiwna jest niezależna, świeża, inspirująca.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Elementami, które często występują w dziełach twórców sztuki naiwnej, są: uproszczenie lub deformacja perspektywy, płaskie plamy koloru, a także duża (czasem wręcz nieprawdopodobna) ilość detali. Poruszane tematy to często życie codzienne, wymieszane z tym, co odrealnione, magiczne i symboliczne. Bardzo widoczne są również elementy regionalne – charakterystyczne krajobrazy, przyroda czy architektura miejsc, w których mieszkają twórcy.

XII EDYCJA FESTIWALU

Festiwal Art Naif to niezwykła okazja, by doświadczyć różnorodności i bogactwa środków ekspresji artystów tworzących pod szyldem tego kierunku. Od rysunków, przez malarstwo, rzeźby, tkaniny, instalacje, po obraz stworzony w całości z guzików — jestem oczarowana niezwykłą odwagą, ekspresją i wyobraźnią twórców.

Jako odbiorca czuję dziką radość, patrząc na przejawy kreatywności i twórczej wyobraźni w czystej postaci — nieskażone kalkulacją i komercyjnym podejściem. Podczas wystawy niemal namacalnie można poczuć pasję, miłość, czas i wysiłek włożony w stworzenie prac. Było to dla mnie ogromne zaskoczenie i przyjemność doświadczyć tego w cudownej przestrzeni Galerii Szyb Wilson.

Kolejną zaletą festiwalu jest międzynarodowa skala tego projektu. Na wystawie możemy zobaczyć zarówno prace lokalnych artystów, jak i dzieła twórców z całego świata. Szczególnie wrażenie zrobiły na mnie obrazy artystów pochodzących z Ameryki Południowej.

 

23 sierpnia 2019 roku odbędzie się finisaż wystawy Festiwalu Art Naif. Jeśli masz okazję się tam wybrać, zrób to koniecznie! Kto wie, może ta swobodna, radosna, magiczna sztuka zainspiruje Cię do tworzenia własnych prac?

Jeśli jednak nie zdążysz dotrzeć na Festiwal, tak czy inaczej warto wybrać się do Katowic. W Muzeum Śląskim można odwiedzić Galerię Plastyki Nieprofesjonalnej (wystawa stała). Również gorąco polecam!

 

Wszyscy możemy myśleć o sztuce inaczej i definiować ją w inny sposób. Dlatego tak uwielbiam o niej rozmawiać! Wciąż zadaję sobie pytania: czym jest sztuka, kto decyduje o tym co nią jest, a co nie, jaki wpływ na twórcę ma odbiorca i tak dalej. Sztuka naiwna daje jeszcze więcej do myślenia, bo jej autorzy często nie zwracają uwagi na efekt końcowy. Tworzą wiedzeni silną, wewnętrzną potrzebą i to jest niezwykle fascynujące.

W tym miejscu bardzo polecam film dokumentalny na ten temat, który możesz obejrzeć na YouTubie:

 

 

Inne filmy wokół tej tematyki to:

Mój Nikifor – o najsłynniejszym polskim prymitywiście, Nikiforze Krynickim;

Maudie – o kanadyjskiej malarce Maud Lewis;

Kusama: Infinity – film dokumentalny o Yayoi Kusama;

oraz Henri Rousseau. Jak rodziła się nowa sztuka

 

Chętnie dowiem się jak odbierasz sztukę naiwną i czym jest dla Ciebie sztuka w ogóle? Podziel się w komentarzu!

 

 

Stwórzmy razem coś wyjątkowego,

Kasia

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *