Cytaty o kreatywności i tworzeniu

Cześć!

Ta lista to moje ulubione cytaty o kreatywności i tworzeniu. Takie TOP 5 🙂 Do każdego z nich dodaję trochę swoich przemyśleń i jestem bardzo ciekawa, czy się z nimi zgodzisz. Zapraszam do czytania!

Używaj i pielęgnuj

Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz – Maya Angelou

To jeden z najbardziej znanych cytatów dotyczących kreatywności. Rzadko jednak ta wypowiedź cytowana jest w całości:

[…] To wstyd i nasza strata, gdy zniechęcamy ludzi do kreatywności. Rozdzielamy tych ludzi, których nie należy rozdzielać, ludzi, którzy, jak zakładamy, nie mają tak zwanego artystycznego temperamentu, a to jest po prostu głupie.

Zbyt często kreatywność jest raczej tłamszona niż pielęgnowana. Musi istnieć klimat, w którym zachęca się do nowych sposobów myślenia, postrzegania i kwestionowania […]

 

Często słyszę stwierdzenia takie jak „nie potrafię malować, mam dwie lewe ręce”, „chciałabym być choć trochę kreatywna” albo „on/ona to ma talent, nie to, co ja”… A ja bardzo wierzę w to, że każdy jest kreatywny. I każdy może znaleźć sposób na wyrażanie i rozwijanie swojej kreatywności w sposób dający radość i satysfakcję.

Myślę, że nie jesteśmy zachęcani do twórczego myślenia. Czy to w szkole, czy w pracy najczęściej wymaga się od nas przestrzegania reguł i niekwestionowania obowiązujących zasad. Dlatego to takie ważne, żeby mieć w swoim życiu takie obszary, gdzie można wyrażać się bez skrępowania i gdzie nic nie jest narzucone z góry.

Eksperymentuj

 

Nie bądź w swoich działaniach zbyt bojaźliwy i wybredny. Całe życie to jeden wielki eksperyment. Im więcej będziesz eksperymentować, tym lepiej.
Ralph Waldo Emerson

 

Warto podążać za swoją ciekawością. Próbować nowych rzeczy. Nawet jeśli w danym momencie wydają się tak odległe i niezwiązane z tym, co do tej pory robiliśmy. Wszystkie doświadczenia i umiejętności łączą się i przenikają, tworząc zestaw unikalny dla każdej osoby. Dlatego, jeśli masz na coś ochotę — po prostu to zrób! Nie wiesz jak? Wszystkie informacje są na wyciągnięcie ręki.

Najczęściej jednak żałujemy tego, czego nie zrobiliśmy i nie spróbowaliśmy niż odwrotnie — bo każde doświadczenie nas wzbogaca i uczy czegoś nowego.

Twórz wytrwale

Kiedy słyszysz w głowie głos, który mówi ci „Nie potrafisz malować”, to właśnie ten moment, kiedy powinieneś stanąć przy sztalugach i stać tam, póki głos nie umilknie – Vincent Van Gogh

 

Najlepiej nie tylko stać, ale też malować 😉 Piękna myśl inspirująca do tego, żeby się nie poddawać i tworzyć, nawet kiedy wydaje nam się, że wszystko jest bez sensu. Obrazy Van Gogha mogą się podobać lub nie, ale trzeba docenić jego niezłomność i niesamowity dorobek, jaki po sobie zostawił. Fascynuje mnie ta potrzeba tworzenia, mimo krytycznych głosów w głowie i wśród odbiorców.

Doświadczeni, profesjonalni artyści również zmagają się ze zwątpieniem we własne możliwości. To, co dla nas jest genialnym dziełem sztuki, często powstawało metodą prób i błędów, w atmosferze niepewności. Warto o tym pamiętać następnym razem, kiedy będziesz tworzyć coś swojego.

Odrzuć perfekcjonizm

Perfekcjonizm przeszkadza ludziom w ukończeniu dzieł — ale, co jeszcze gorsze, często powstrzymuje ich przed rozpoczęciem pracy — Elizabeth Gilbert

 

Takie prawdziwe…zamiast po prostu zacząć, odgrywamy w głowie wszystko, co może pójść źle. Skupiamy się na pomyłkach i błędach, zamiast na tym, co poszło dobrze. Nigdy nie jesteśmy zadowolone z rezultatu, więc ostatecznie przestajemy tworzyć w ogóle. Żeby przerwać to błędne koło warto zastanowić się, po co w ogóle coś robimy. Czy chcemy być najlepsze w danej dziedzinie? Co to w ogóle oznacza? Kto to ocenia? O ile łatwiej po prostu odpuścić i dobrze się bawić, nie poddając tego ocenie!

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić… Choć widzę ogromne postępy, to cały czas się tego uczę, bo wiem, że tak naprawdę za perfekcjonizmem chowa się strach. Zastanów się, czego się boisz i co cię blokuje, a być może odkryjesz sposób jak się od tego uwolnić właśnie poprzez tworzenie.

Bardzo pomocny tekst o perfekcjonizmie i o tym, jak sobie z nim radzić. Odnosi się co prawda do pisania, ale zawarte w nim wskazówki mają zastosowanie we wszystkich dziedzinach twórczości.

Odkryj nieznane

„Twórcze życie wymaga odwagi. Kreatywność to przestrzeń, w której to ty jesteś odkrywcą. Musisz opuścić miasto swojego komfortu i udać się na wyprawę w dziką krainę swojej intuicji. Nie dojedziesz tam autobusem, tylko pracą i podejmowaniem ryzyka nie do końca wiedząc, co robisz. To, co tam odkryjesz, będzie wspaniałe. Odkryjesz siebie” – Alan Alda

 

Nic dodać, nic ująć. Jest mój ulubiony cytat i w pełni się z nim zgadzam. Bardzo podoba mi się metafora miasta/komfortu jako tego, co znane i intuicji jako tego co dzikie, nieokiełznane, naturalne. Myślę, że im częściej korzystamy ze swojej intuicji, tym bardziej się łączymy z tym, co nasze, oryginalne, kreatywne. Jednym ze sposobów na to jest malowanie intuicyjne, ale też na przykład prowadzenie dziennika.

Często szukamy drogi na skróty. Szukamy złotej recepty, która pomoże nam w magiczny sposób. Tymczasem tylko faktyczne działanie, popełnianie błędów i uczenie się na ich podstawie pozwoli nam się rozwijać. Obserwując i naśladując innych możemy się dużo nauczyć, ale tylko słuchanie własnego głosu sprawi, że będziemy stanie w poznać i zrozumieć siebie.

 

 

Mam nadzieję, że nie było zbyt patetycznie 🙂 Cytaty i myśli ciekawych osób zawsze wywołują we mnie dużo przemyśleń. Lubię takie rozkmnki i wiem, że dużo osób także je lubi. Co o tym myślisz? A może masz swoje ulubione cytaty dotyczące kreatywności i tworzenia? Podziel się w komentarzach!

 

Stwórzmy razem coś wyjątkowego,

Kasia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *