Kreatywność w czasach kwarantanny

Co robić podczas kwarantanny? Być może czujesz, że powinnaś wykorzystać ten czas jak najbardziej produktywnie, nauczyć się nowego języka, napisać książkę, czy rozkręcić własny biznes. Jeśli to faktycznie coś, czego chcesz –  go for it!  Jeśli jednak w ogóle tego nie czujesz – mam dla Ciebie kilka prostych pomysłów na to, by zadbać o swoja kreatywność.

Zwiedzaj

Frida (znów) na Zamku!

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu umożliwia wirtualny spacer po wystawie Fridy Khalo.

Mimo, że wystawa dawno się zakończyła, teraz jest możliwość zwiedzenia jej bez wychodzenia z domu!

muzeum galeria kwarantanna

Czytaj

Bardzo polecam czytać i wspierać Fundację Niezła Sztuka – świetne teksty, podane w ciekawy, przystępny sposób. Kopalnia informacji i inspiracji. Bardzo polecam!

Kolejnym miejscem, z którego można czerpać informacje o sztuce jest portal CULTURE.PL.

Znajdziesz tam wszystko – od literatury, przez film, dizajn, fotografię i szeroko pojęte sztuki wizualne, po muzykę i architekturę. To także źródło rzetelnych informacji o artystach, opisy ich życia i twórczości. Poza tym nowinki, trendy i ciekawostki.

ksiazki czytaj kreatologia

Oglądaj

Polecam serię “Przewodnik po sztuce Zbigniewa Libery” – krótkie (do 10 minut) odcinki, w których poznajemy sylwetki wybranych artystów lub kierunki/zjawiska z historii sztuki.

Netflix:

Twój Vincent – Loving Vincent

Przepiękny, nowatorski brytyjsko-polski film animowany. 80 artystów namalowało ponad 65 tysięcy kadrów – obrazów olejnych. Przykład na to, że dzięki pasji i wytrwałości można osiągnąć coś, co wcześniej wydawało się niemożliwe.

Miałam przyjemność obejrzeć ten film w kinie i poza warstwą wizualną jest to naprawdę świetny film – fabuła, aktorzy, muzyka… Zdecydowanie warto, nie tylko dla fanów Vincenta!

Tutaj możesz zobaczyć kulisy powstawania tego wyjątkowego projektu.

vincent van gogh obraz

Abstract

Seria pokazująca kulisy pracy artystów, projektantów i architektów. Możemy obserwować, jak pracują, ale także poznajmy ich zaplecze – historie i czynniki, które ukształtowały sposób, w jaki postrzegają świat. W pierwszym sezonie występują między innymi ilustrator Christoph Niemann, typografka Paula Sher i fotograf Platon.

abstract plakat netflix

 

Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego

Kategoria: rzeczywistość dziwniejsza od fikcji. Historia Stanisława Szukalskiego, rzeźbiarza, bajarza, wizjonera. Czasem to życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. Jak Szukalski trafił na pierwsze strony amerykańskich gazet? Jak wyglądał jego projekt pomnika dla nazistów? Co wspólnego z tym wszystkim ma Leonardo diCaprio?

Zobacz ten film, aby się przekonać. Uwaga, twój umysł może momentami być bliski kapitulacji od nadmiaru absurdu!

plakat szukalski netflix

Ręką działaj

Jeśli chcesz, choć na chwilę oderwać się od myślenia o pandemii, polecam zająć czymś ręce. Jeśli połączysz to z uważnością, z pewnością przyniesie to wytchnienie. A przy okazji może odkryjesz nowe hobby 🙂

Darmowy mini kurs haftu

Dwa darmowe kursy szycia – dla zupełnie zielonych i tych bardziej zaawansowanych

Zrób swoje własne mydło – darmowy kurs online

rekodzielo kreatologia sznurki

Rusz się!

A może by tak się poruszać? Ruch = endorfiny, a do tego zacisze własnego domu jest idealne, by spróbować czegoś nowego.

Teraz bardzo popularna jest joga i można znaleźć wiele darmowych zajęć i treningów online.

Ostatnio jednak trafiłam na ciekawe ćwiczenia nazywane gimnastyką słowiańską i uwaga: SĄ PRZEZNACZONE WYŁĄCZNIE DLA KOBIET, ponieważ mają wpływ na gospodarkę hormonalną.

Moim ulubionym sposobem na poprawę samopoczucia jest taniec – włącz ulubioną piosenkę i tańcz, jakby nikt nie patrzył!

 

tancz jakby nikt nie widzial

Słuchaj

Zachęcam Cię też do sprawdzenia projektu, który współtworzę – Hit the Road Music Studio. Podróżujemy (aktualnie w Maroko), odkrywamy i nagrywamy super muzykę – do tańca i nie tylko 🙂 Sprawdź playjlistę na YouTube i podróżuj bez wychodzenia z domu!

 

Twórz

Jak zawsze, będę namawiać do beztroskiego, radosnego tworzenia bez presji rezultatów. Możesz wziąć udział w wyzwaniu rysunkowym lub stworzyć takie wyzwanie dla siebie – na przykład rysując przez 5 minut dziennie, bez oceniania i krytykowania. Polecam także moje wpisy na temat malarstwa intuicyjnego i art journalingu. Tworzenie i kreatywna zabawa może być świetnym sposobem na przetwarzanie naszych myśli i emocji, szczególnie w czasach, kiedy nie do końca rozumiemy co się dzieje – zarówno na zewnątrz, jak i w nas samych.

tworz kreatologia nowe mozliwosci

Oddychaj

Jeśli to wszystko wydaje ci się zbyt wymagające i przytłaczające – oddychaj. Ćwiczenia oddechowe i uważność mogą być wstępem do medytacji. Jeśli chcesz spróbować, polecam na początek tzw. medytacje prowadzone.

Osobiście używam aplikacji Insight Timer. Znajdziesz tam nagrania audio (w rożnych językach, również po polsku), które mogą ci pomóc w przywróceniu równowagi.

 

oddychaj neon kreatologia

 

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię tymi przykładami. Chętnie dowiem się, jak dbasz o swoja kreatywność i co polecasz w tym nietypowych czasach. Szykuję także wyjątkową niespodziankę, dzięki której otrzymasz możliwość tworzenia za mną krok po kroku – nie przegap i zapisz się na newsletter!

 

Stwórzmy razem coś wyjątkowego,

Kasia

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *