odkrycia mesiaca: paula i karol, zmiany klimatyczne, jesse reno i kreatywność

Paula i Karol

Zaczęło się bardzo pozytywnie od koncertu zespołu Paula i Karol – pierwszy raz miałam okazję zobaczyć ich w pełnym składzie, w krakowskim klubie Re. Pozytywna energia, bezpretensjonalność i świetna zabawa zarówno po stronie publiczności, jak i wykonawców. Bardzo polecam wam śledzić zespół i koniecznie wybrać się na koncert – uśmiech od ucha do ucha gwarantowany!

 

Człowiek jako gatunek zagrożony

Potem nastąpiło coś, co na zawsze zostanie w mojej świadomości, a mianowicie przeczytałam w newsletterze Agaty Dutkowskiej o Extinction Rebellion i o tym, że mamy 12 lat, zanim staniemy się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. To nie będzie szybka i bezbolesna śmierć od meteorytu, tylko powolna, bolesna agonia.

Potem był ten artykuł.

I to wystąpienie.

Ten film.

Ja wiem, że nie chcemy o tym myśleć. Wolimy wypierać, bagatelizować, umniejszać. Nie chcemy przyznać, że możemy być ostatnim pokoleniem, które ma realny wpływ na to, jak będzie wyglądać przyszłość. To jest jednak nasza przyszłość. To dzieje się tu i teraz, nie za 100, 200 czy 1000 lat. Cały czas mam nadzieję, że uda nam się obudzić z tej apatii i zmienić to, co wydaje się nieuniknione. Posłużę się słowami Agaty Dutkowskiej:

Mam pewną hipotezę roboczą , której na razie będę się trzymać. Tak samo jak istnieje punkt przełomu w ekosystemie, po którego przekroczeniu zmiany w globalnym ekosystemie zaczynają przebiegać w sposób niekontrolowany, istnieje też punkt przełomu w ludzkiej świadomości. I jeżeli wystarczająca ilość ludzi przyjmie do wiadomości, co się dzieje, bez wpadania w panikę lub wyparcie, zaczną pojawiać się rozwiązania.

 

Jesse Reno

Jak już pisałam w poprzednich Odkryciach miesiąca, ciągle znajduję nowych, ciekawych artystów i lubię się tym dzielić. W tym miesiącu jest to Jesse Reno, amerykański malarz, tworzący moim ulubionych sposobem, czyli bez planu, w pełni polegając na swojej intuicji. W tym filmie możecie zobaczyć, jak wygląda ten proces:

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=3stwcQrO8ts

 

Efektem są wielowarstwowe, dziwne, fascynujące i niezwykle oryginalne obrazy.

 

Źródło

A ty, dlaczego jesteś kreatywny?

Pod koniec miesiąca wybrałam się na film „Dlaczego jesteśmy kreatywni”. Jest to tak naprawdę zbiór krótkich (czasami bardzo krótkich!) wywiadów z osobami z różnych środowisk: aktorami, muzykami, filmowcami, malarzami, politykami…którzy w dowolny sposób odpowiadają na jedno pytanie: dlaczego jesteś kreatywny? Pomysł świetny i film warto zobaczyć, choćby po to, żeby się przekonać, jak znane osoby odpowiadają na to pytanie. Trochę zabrakło mi pogłębionej refleksji na temat tego, czym jest kreatywność i dlaczego w ogóle tworzymy. Mimo tego warto obejrzeć i wyrobić sobie własne zdanie. Oraz zadać sobie samemu to pytanie!

 

 

 

To tyle odkryć w tym miesiącu. Mam nadzieję, że zainspirują Was do zadania sobie ważnych pytań i wprowadzenia zmian w nadchodzącym roku. Do siego!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *