Ulubione ted talks: twórczy geniusz, inspiracja, kreatywność, różne wcielenia artysty i cel w życiu

Dzisiaj chciałabym się podzielić pięcioma z moich ulubionych TED talks, obracających się wokół interesujących mnie tematów, czyli kreatywności, sztuki i tworzenia. Mam nadzieję, że Was zainteresują i znajdziecie coś dla siebie.

Twórczy geniusz

Elizabeth Gilbert jest autorką świetnej książki „Wielka Magia” oraz wielu innych, bestselerowych powieści, między innymi „Jedz, módl się, kochaj”. W szczery i zabawny sposób opowiada o tym, jak to jest czuć silną potrzebę tworzenia, jednocześnie bojąc się odrzucenia i bycia niezrozumianą. Porusza bardzo ważny temat stereotypowego postrzegania artystów, zwracając uwagę na głęboko zakorzeniony w naszych umysłach symbol cierpiącego artysty. Przedstawia też bardzo ciekawą koncepcję innego pojmowania słowa „geniusz”. Bardzo polecam!

 

Wszystko jest remiksem

Pisałam już na blogu o książce Austina Kleona „Twórcza kradzież”, w której autor opisuje swoje podejście do inspiracji i czerpania od innych artystów. Ciekawe spojrzenie na ten sam temat przedstawia Kirby Ferguson w swoim wystąpieniu, odnosząc się do muzyki i nowych technologi.

 

 

Kreatywność na co dzień

O poczuciu kontroli i odpuszczaniu w procesie twórczym pięknie opowiada Julie Burstein, autorka książki „Spark: How Creativity Works”. Opowiada o roli pracy i zabawy w kreatywności, o otwartości na doświadczenia i uważności na świat wokół nas. Mnie urzekła zwłaszcza metafora procesu powstawania ceramiki raku.

Na przykładach artystów i ich doświadczeń przekazuje nam cztery ważne, życiowe lekcje na temat kreatywności.

 

Wiele wcieleń jednego artysty

Raghava KK opowiada o swoich doświadczeniach i miejscach jakie odkrył dzięki sztuce. Od karykatury przez action painting i performance do malarstwa realistycznego, wielkoformatowych murali i bilbordów, aż do mrocznych i odpychających obrazów, których nikt nie chciał oglądać. Niezwykła, kolorowa historia poszukiwania i odkrywania siebie jako artysty i jako człowieka.

 

 

Sens życia według Peggy Oki

I na koniec prawdziwa bomba! Jest to co prawda wystąpienie z konferencji TEDx czyli niezależnie zorganizowanego wydarzenia. Nie zmienia to faktu, że jest to niezwykle inspirujące wystąpienie, poruszające bardzo ważny temat. Peggy Oki to Amerykanka japońskiego pochodzenia – skaterka, surferka, artystka, eko-aktywistka – przedstawia szokujące dane dotyczące wielorybów i przeprowadza nas przez proces powstawania jej zaangażowanych prac. W uroczy i zabawny sposób opowiada o swojej drodze i o tym, jak odkryć sens w życiu. To trzeba zobaczyć!

 

 

 

I jak, znaleźliście coś, co szczególnie Was poruszyło? Macie swoje ulubione TED talks w temacie kreatywności, sztuki, inspiracji? Możecie się nimi podzielić w grupie Kreatywny Krąg na Facebooku lub po prostu wpisujcie w komentarzach!

 

Stwórzmy razem coś wyjątkowego,

Kasia

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *