Jak twórczo zacząć rok?

Początek nowego roku to dla wielu czas postanowień i planów. To naturalne, że mamy potrzebę zmian, rozwoju, świeżości. Jak twórczo zacząć rok? Przygotowałam dla Was 5 prostych pomysłów jak się do tego zabrać.

Uporządkuj swoje przybory

artykuly plastyczne w sloiku

Nie jest łatwo utrzymać porządek, gdy twoja pracownia jest jednocześnie biurem, sypialnią i jadalnią a czasami studiem nagrań (true story!)

To jednak niezwykle ważne, żeby wiedzieć, co się ma i gdzie dokładnie się to znajduje. Ja lubię wykorzystywać wszelkiego rodzaju pudła i pudełka (najczęściej z recyklingu) i wielopoziomowe półki na kółkach. Staram się też po każdej zakończonej sesji odkładać wszystko na miejsce, żeby następnym razem nie tracić czasu i energii na szukanie tego, czego potrzebuję.

Uporządkowane, posortowane narzędzia zachęcają do tworzenia i same w sobie dostarczają estetycznej przyjemności.

Czas na tworzenie

zegarek na kolorowy tle

Ustalenie stałej, regularnej pory pomaga wejść w stan flow.

Jeśli np. przeznaczysz sobotnie przedpołudnie na tworzenie, jest duża szansa, że po kilku tygodniach wejdzie ci to w nawyk i stanie się równie oczywiste co inne czynności. Błędem jest przekonanie, że potrzebujesz dużo czasu – jeśli masz godzinę czy dwie to w zupełności wystarczy. Jeśli nie masz takiej możliwości, może spróbujesz przeznaczyć 15 minut dziennie?

Najłatwiejszym sposobem na wyrobienie nowego nawyku jest połączenie go z innym, już istniejącym. Dzięki temu jedna czynność wyzwala kolejną i łatwiej jest przekształcić ją w nawyk.

Zmniejsz presję

mural czarno bialy twarze

Jeśli postawisz na częste, regularne tworzenie, presja automatycznie stanie się mniejsza. Wyobraź sobie, że bardzo lubisz rysować, ale nie robisz tego regularnie. Zamiast tego, w przypływach motywacji (np. w okolicach nowego roku) postanawiasz coś narysować. Jeśli rysujesz raz do roku, to cała presja kumuluje się właśnie na tym jednym rysunku.

A teraz wyobraź sobie, że rysujesz codziennie, przez 365 dni w roku. Czy to, że jeden rysunek się „nie udał” ma jakiekolwiek znaczenie? Zamiast jednej lub kilku prób dajesz sobie ich setki.

Zapewniam, że presja rozpuszcza się jak za dotknięciem magicznej różdżki.

 

Inwestuj w siebie

szkicownik rysunek grow

Podobnie jak z czasem, tak też z innymi zasobami – jeśli zdecydujesz się przeznaczyć je na tworzenie i rozwijanie swoich umiejętności, prędzej czy później zobaczysz rezultaty.

Jeśli marzysz o malowaniu akwarelami, kup dobrej jakości farby, specjalny papier, porządne pędzle. Nie stawiaj na ilość tylko na jakość.

Jeśli zawsze chciałaś spróbować konkretnej formy twórczości – zapisz się na warsztaty lub sprawdź ofertę kursów online w tym temacie.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć lub nie wiesz w co zainwestować – bardzo polecam platformę Skillshare. Jest to jedno z najbardziej popularnych i rozbudowanych miejsc tego typu. Tu jest wszystko: od fotografii i filmowania przez rysowanie, malowanie różnymi technikami, szycie, wyrób biżuterii po projektowanie graficzne w programach typu Ilustrator czy Photoshop i budowanie stron internetowych…

Klikając na ten link możesz się zarejestrować i korzystać z całej bazy kursów przez 2 miesiące zupełnie za darmo 🙂

Spróbuj czegoś nowego

mural dziecko wewnetrzne

Nic tak nie odświeża i inspiruje jak zrobienie czegoś, czego nie robiliśmy nigdy wcześniej.

Może spróbujesz podjąć wyzwanie? Zejdź z utartej ścieżki i daj się zaskoczyć. Łatwo wpaść w pułapkę szarej codzienności, ale nawet w pozornie nieciekawych, nudnych miejscach i czynnościach jest miejsce na improwizację.

Osobiście uwielbiam nowości – odwiedzać nieznane miejsca, poznawać nowych artystów, uczyć się nowych rzeczy, odkrywać nowe smaki…. Świat jest tak nieskończenie ciekawy i różnorodny, że szkoda by było zamykać się tylko w tym, co dobrze znane i sprawdzone!

 

 

Mam nadzieję, że te sposoby Was zainspirują i 2019 będzie najbardziej twórczym rokiem do tej pory. Dajcie znać, czy macie jakieś postanowienia noworoczne, plany związane z tworzeniem?

 

Stwórzmy razem coś wyjątkowego,

Kasia

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *