Czym jest Mandala?

Mandala. Prawdopodobnie spotkałaś się już z nią nie raz, ale czy wiesz, co symbolizuje? Czy zastanawiałaś się skąd pochodzi? Skąd jej popularność w ostatnim czasie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Warstwy znaczeń

Dosłownie mandala oznacza koło, centrum. Najprościej rzecz ujmując, jest to motyw artystyczny, geometryczny, najczęściej na bazie koła i/lub kwadratu. Poza warstwą wizualną, estetyczną ma też głębokie znaczenie symboliczne i metafizyczne.

Symbolizuje między innymi:

  • cykliczność (pory roku, cykle natury, cykl życia i śmierci)
  • połączenie, jedność wszystkiego, co istnieje
  • porządek wszechświata wyłaniający się z chaosu

W tradycyjnych mandalach buddyjskich koło symbolizuje niebo, nieskończoność, sferę duchową. Kwadrat natomiast jest symbolem sfery ziemskiej, materialnej, ludzkiej. Połączenie tych dwóch figur symbolizuje połączenie, harmonię i jedność.

Mandala w naturze

W czasach przed internetem największym źródłem inspiracji była natura. Naturalne formy mandali znajdziemy w przyrodzie pod nieskończoną liczbą postaci. Od słońca i planet, przez rośliny, do tych niewidocznych gołym okiem.

Obserwacja natury pozwala nam docenić piękno i perfekcję kreacji w najdrobniejszych detalach. Na przykład płatek śniegu jest dla mnie metaforą unikalności każdego człowieka. Każda osoba ma swój niepowtarzalny sposób doświadczania świata. I tak samo mandala każdej osoby będzie wyglądać inaczej. Jest odzwierciedleniem naszej unikalności i niepowtarzalności.

Mandala w kulturze

Była (i jest) używana w wielu kulturach. Im więcej odkrywam, tym bardziej jestem przekonana, że tak naprawdę nie ma kultury, w której nie występowałaby jakaś forma mandali. Dla mnie jest to tylko potwierdzeniem na to, że mandala jest w nas. Jest uniwersalnym symbolem, niezależnie od szerokości geograficznej. Możesz znaleźć swoje źródło inspiracji, w zależności od tego, która kultura najbardziej do Ciebie przemawia.

Poniżej przedstawiam zaledwie kilka przykładów, jakie znajdziemy w tradycjach rozsianych po całym świecie.

Czy potrafisz określić, skąd pochodzą?

Jedną z najbardziej znanych jest mandala tworzona przez michów buddyjskich. Używają oni drobnego piasku w różnych kolorach. Tworzą niesamowite, skomplikowane, pełne detali arcydzieła. Potem pozwalają, żeby rozwiał je wiatr, lub sami niszczą to, co stworzyli. Ten akt symbolizuje nieprzywiązywanie się do rezultatu. Odpuszczenie i brak przywiązania są ważnymi elementami buddyjskiej praktyki.

Tybetańska mandala Wikimedia Commons<br />
Mary Mueller, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

 

Źródło: Mary Mueller, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Mandala używana jest także podczas rytuałów. Jest również narzędziem ułatwiającym koncentrację podczas medytacji.

Pochodzenie, historia, symbolika i zastosowanie mandali to temat bardzo obszerny i złożony. Można by napisać o tym niejedną książkę! Tutaj staram się jedynie nakreślić ogólny zarys. Chcę przybliżyć Ci czym jest mandala i jak wiele głębi w sobie zawiera. Moim celem jest zainteresowanie Cię tym tematem. Daj znać, czy mi się udało 🙂

Mandala w psychologii

carl jung mandala kreatologia kolaż

Na początku XX wieku Carl Jung wprowadził mandalę do świata psychologii. Używał jej zarówno w pracy terapeutycznej z pacjentami, jak i we własnej, osobistej praktyce. Twierdził, że mandala, którą tworzymy jest odzwierciedleniem całokształtu naszego Ja.

Dlatego dzisiaj mandala jest bardzo często wykorzystywana w arteterapii (terapii sztuką, terapii przez tworzenie). Dzięki obserwacji wzorów, kolorów, symboli, charakteru linii itd. możemy odczytać ważne informacje na temat emocji, przekonań, sytuacji których aktualnie doświadczamy.

Mandala jest też narzędziem do pracy z intencją. Może być rodzajem amuletu i przypominać o tym, co dla nas ważne i czego potrzebujemy w danym momencie naszego życia.

Wspominałam już o wyjątkowości każdej mandali i jest to dla mnie bardzo ważny aspekt. Każda i każdy z nas jest wyjątkową osobą. Nasze doświadczenia, marzenia, potrzeby, sposób patrzenia na świat są jedyne i niepowtarzalne. Dlatego jeśli tworzysz mandalę mnie oceniaj jej zbyt surowo – to unikalna, niepowtarzalna, wyjątkowa, TWOJA ekspresja. W związku z tym, jest piękna taka, jaka jest. Tak jak Ty.

Moja przygoda z Mandalą

Pierwszą mandalę narysowałam w 2014 roku. Szukałam wtedy kreatywnej praktyki, która pomoże mi wyciszyć umysł i oswoić perfekcjonizm. Na początku nie było łatwo! Udało mi się jednak wypracować metodę, dzięki której rysowanie jest proste, przyjemne i satysfakcjonujące.

Czym jest dla mnie mandala?

Przede wszystkim jest ćwiczeniem kreatywności. Idealną mieszanką struktury i swobody. Zawsze wiem, od czego zacząć. Jednocześnie istnieje nieskończona ilość możliwości. Moja kreatywność to kocha!

Rysuję mandalę (prawie) codziennie. Każdy dzień, każdy moment jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Dlatego każda z nich wygląda trochę inaczej i ma inną energię.

Mandala jest dla mnie sposobem na zadbanie o siebie. To moja święta chwila, mój czas kontakt z intuicją i słuchanie wewnętrznego głosu.

mandala yoni kreatologia portal mocy kreatywność

Dodatkowo, jest ćwiczeniem odwagi i sposobem na oswajanie perfekcjonizmu. Kiedy próbuję czegoś nowego, mam świadomość, że to tylko papier i tusz (czasem farby, kredki itp). Nic strasznego się nie stanie, kiedy coś mi nie wyjdzie. Zawsze mogę spróbować jeszcze raz, bogatsza o nowe doświadczenia i wnioski.

To dla mnie piękna metafora odwagi w życiu i przekłada się na moją codzienność. Łatwiej mi podejmować odważne decyzje i nie blokuje mnie już strach przed porażką.

Poza tym, rysowanie mandali jest jednym z moich sposobów na medytację. Dzięki rysowaniu bardzo łatwo wchodzę w stan flow, stan przepływu. To uczucie pełnej obecności jest jednym z moich ulubionych “efektów ubocznych” tworzenia mandali. Wtedy wyciszam się, odpoczywam i otwieram na przepływ inspiracji.

Jest to też dla mnie rodzaj praktyki duchowej. Pomaga mi znaleźć moje centrum, niezależnie od tego, co dzieje się na zewnątrz. Przypomina mi o cudzie istnienia. O tym, kim naprawdę jestem. O tym, że wszystko jest ze sobą połączone.

mandala jako praktyka duchowa kreatologia

Jak narysować mandalę?

Istnieje nieskończona ilość sposobów. Być może już kiedyś widziałaś tutorial lub nawet byłaś na warsztacie tworzenia mandali. Dla mnie najważniejsze NIE jest aspekt techniczny. Najważniejszy jest dla mnie potencjał kreatywny, twórczy, wymiar terapeutyczny i duchowy.

Dlatego przygotowuję dla Ciebie przewodnik, dzięki któremu dowiesz się nie tylko jak narysować mandalę, ale także jak połączyć rysowanie z uważnością. Pokażę Ci proste i sprawdzone sposoby na to, żeby rysowane było relaksujące, przyjemne, twórcze. To prosta a jednocześnie potężna praktyka. Dzięki niej możesz skontaktować się ze swoja intuicją, przepracować emocje, połączyć się z sercem i duszą. Dowiedz się jak wyjść z głowy i zacząć tworzyć prosto z serca!

Zapisz się poniżej, a wyślę do Ciebie ten przewodnik, kiedy tylko będzie gotowy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *