książka Frida Khalo prtywatnie pocztówki kolekcjonerskie Frida na zamku

Inspirujące kobiety: Frida Khalo

INSPIRACJE KOBIETY W SZTUCE

Frida Khalo. Jedna z najważniejszych artystek XX wieku, a może w ogóle wszech czasów. Artystka totalna. Ikona. Chyba już każdy kojarzy jej wizerunek, nawet jeśli nie kojarzy jej twórczości. Po części sama jest twórczynią swojej legendy i z pewnością byłaby zachwycona tym, jak popularna jest obecnie. Stworzyła około 200 obrazów, z czego jedna trzecia to autoportrety. Śledząc jej wizerunki chronologicznie, jesteśmy świadkami zarówno zmian zachodzących w jej warsztacie malarskim, jak i zmian w jej życiu prywatnym. Frida nie oddzielała życia od sztuki, wręcz przeciwnie, mawiała, że maluje to, co widzi i to, co czuje. Jest jakaś niezwykła delikatność i kruchość w jej pracach połączona z siłą, niezłomnością i bezkompromisowością, która urzeka i fascynuje miliony ludzi na całym świecie.

 

Frida AUTOPORTRET W KOLCZYKACH, KTÓRE PODAROWAŁ JEJ PICASSO

AUTOPORTRET W KOLCZYKACH, KTÓRE PODAROWAŁ JEJ PICASSO

Moja fascynacja Fridą zaczęła się (jak pewnie u większości 🙂 ) po obejrzeniu filmu z 2002 roku, z Salmą Hayek w roli głównej. Ta niezwykła mieszanka egzotyki Meksyku, tragicznej historii dziewczyny pokiereszowanej przez los (dosłownie!), szalonego związku z mężem (oraz licznych romansów, zarówno z innymi mężczyznami, jak i kobietami), zaangażowania społecznego i przede wszystkim magicznych, pełnych wyrazu obrazów, wobec których nie da się przejść obojętnie — sprawiła, że wsiąkłam totalnie i pokochałam ją całym sercem.

Dwie Fridy obraz podwójny autoportret

DWIE FRIDY, 1939 ROK

Od uczennicy do ikony

Zaczynała pod okiem Diego Rivery i żyła niejako w jego cieniu, co zakrawa na ironię, bo gdyby nie jego związek z Fridą myślę, że niewiele osób by o nim pamiętało. Różniło ich wszystko — wiek, doświadczenie, wykształcenie, reputacja, a połączyła ich namiętność, miłość do sztuki i poglądy polityczne. Diego tworzył głównie wielkoformatowe, zaangażowane społecznie murale w duchu socrealizmu, podczas gdy Frida skupiała się na przeżyciach i zmaganiach jednostki, pracując głównie na małych formatach w swojej pracowni.

FRIDA I NICKOLAS MURAY W STUDIO W COYOACAN

FRIDA I NICKOLAS MURAY W STUDIO W COYOACAN (1941)

Mimo że w swoich pracach skupiała się głównie na wewnętrznym świecie i przeżyciach, była bardzo zaangażowaną politycznie i społecznie aktywistką. Niesamowita dla mnie jest jej niezłomność; nawet po licznych chorobach, operacjach (które wcale nie poprawiały jej fatalnego stanu zdrowia), a w końcu — amputacji nogi, poruszając się na wózku inwalidzkim, wzięła udział w marszu, niosąc transparent, protestując przeciwko interwencji amerykanów w Gwatemali.

Frida na wózku inwalidzkim autoportret

 AUTOPORTRET Z PORTRETEM DOKTORA FARILLA (1951)

Jej życie było pełne cierpienia i bólu, ale jej nie złamało. Odnajdywała radość i sens w tworzeniu — nie tylko obrazów, ale też relacji z innymi ludźmi, opiekowaniu się zwierzętami, urządzaniu słynnego Casa de Azul, czyli niebieskiego Domu (obecnie Muzeum poświęcone życiu jej i Diega), poświęcaniu czasu los Fridos, czyli swoim uczniom i celebrowaniu codziennych czynności takich jak nakrywanie do stołu, wyprawa na targ itd.

Frida Khalo ze swoim zwierzakiem

Frida Khalo prywatnie

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o jej niezwykłym życiu i twórczości, mogę szczerze polecić książkę „Frida Khalo prywatnie” autorstwa Suzanne Barbezat, pięknie wydaną po polsku nakładem wydawnictwa Marginesy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *