Kreatywność. Na czym polega? Czy można się jej nauczyć?

Od dłuższego czasu fascynuje mnie ten temat  – czym właściwie jest kreatywność? Co to znaczy być kreatywnym? Czy kreatywności można się nauczyć?

Czym jest kreatywność?

Termin „kreatywność” jest stosowany często, chętnie i odmieniany przez wszystkie przypadki. Niewiele osób zastanawia się jednak, co tak naprawdę znaczy — intuicyjnie wiemy, czym jest, ale gdy mamy podać definicję, powstaje problem.

Słownik języka polskiego tak definiuje przymiotnik kreatywny:

kreatywny

zdolny do tworzenia czegoś nowego, oryginalnego; twórczy, pomysłowy;

Idąc tym tropem, osoba kreatywna to taka, która tworzy coś nowego. Dobrze, ale czy to nie jest tak, że wszystko już było, zostało zrobione, nic nie jest oryginalne? Przeglądając internet, łatwo dojść do takiego wniosku. Tu właśnie przydaje się kreatywność — z połączenia dwóch (lub więcej) pomysłów, koncepcji, idei, jesteśmy w stanie stworzyć coś nowego, oryginalnego, dodającego wartość.

Rezultatem kreatywnego procesu może być coś namacalnego (jak obraz, wynalazek, film) lub niematerialnego (idea, teoria naukowa, filozoficzna, kompozycja muzyczna itd.)

Często kreatywność jest rozumiana jako zjawisko występujące tylko w świecie artystycznym – przypisana do malarzy, pisarzy, muzyków. Jednak jest ona obecna w każdej dziedzinie naszego życia i może być wykorzystana we wszystkich obszarach zainteresowań. Można przecież być kreatywnym kucharzem, tak samo, jak kreatywnym inżynierem czy fizykiem.

Tak naprawdę nie ma jednej definicji kreatywności. Wynika to z tego, że jest ona zjawiskiem trudnym do uchwycenia — na kreatywność składa się wiele cech i umiejętności. Jakie to umiejętności? Czytaj dalej!

 

mural kreatywnosc oko street art kolory abstrakcja kreatywny obraz sztuka uliczna

 

Czy kreatywności można się nauczyć?

Moim zdaniem wszyscy, (dosłownie: WSZYSCY) jesteśmy kreatywni od urodzenia. Najlepszym przykładem są dzieci – ponieważ patrzą na świat inaczej niż dorośli, nie są jeszcze nauczone myśleć w sposób schematyczny – są uosobieniem kreatywności.

Z wiekiem ta cecha może zanikać – dowiadujemy się, jak działa świat i idziemy trochę na łatwiznę. Picasso powiedział kiedyś, że wszystkie dzieci są urodzonymi artystami. Wyzwaniem jest pozostać artystą, gdy się dorasta.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozwijać i pielęgnować w sobie cechy osób kreatywnych! Jakie to cechy? Przede wszystkim otwartość — wszelkie odkrycia, niecodzienne połączenia i wynalazki przychodzą do tych, którzy są na nie otwarci. Poza tym — ciekawość. Zainteresowanie różnymi dziedzinami pozwala na swobodne łączenie wiedzy z kilku obszarów, często dając lepsze rezultaty. Kolejną cechą jest umiejętność pracy w skupieniu — na nic nam setki pomysłów, jeśli nie potrafimy żadnego z nich doprowadzić do końca.

 

mural kreatywny kolorowy obraz glowa niedzwiedzia street art sztuka kreatywnosc

Kreatywność to coś więcej niż wyobraźnia, ponieważ wymaga działania, a nie tylko myślenia o działaniu. Chyba największym wyzwaniem dla osób kreatywnych jest właśnie konsekwencja i dyscyplina – spośród ogromniej ilości pomysłów, tylko nieliczne mają szanse na realizację. Umiejętność wyboru pomysłu i pracy nad nim w skupieniu, jest równie ważna, co umiejętność sypania pomysłami jak z rękawa.

Podsumowując, nie musisz uczyć się kreatywności, ponieważ ona już jest w Tobie. Być może od dawna nieużywana, lekko zakurzona lub po prostu nieuświadomiona. Zastanów się w jakich obszarach życia chcesz być bardziej kreatywna, a w jakich już jesteś? Pamiętaj, że wymyślanie setek sposobów, żeby czegoś NIE robić też jest w pewnym sensie kreatywne 😉

 

Jeśli interesuje cię ten temat koniecznie posłuchaj podcastu 10 prostych, sprawdzonych i skutecznych sposobów na rozwijanie własnej kreatywności

 

 

Stwórzmy razem coś wyjątkowego,

Kasia

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *