PODSUMOWANIE MIESIĄCA – IZRAEL I PALESTYNA, JAREMIANKA, 25 LAT JAPONII W KRAKOWIE, KWIATKI I HIPSTORIA

Wow, mamy już połowę marca, a nie było jeszcze podsumowania lutego! Czas to nadrobić – bardzo lubię te zestawienia, dzięki nim mogę spojrzeć wstecz, docenić i powspominać a Wy możecie odkryć coś ciekawego i się zainspirować. Prawda? 🙂 Na pierwszy ogień – muzyka!

IZRAEL I PALESTYNA

Życie potrafi mnie naprawdę zaskoczyć – nigdy nie pomyślałabym, że jadąc do Maroka, spotkamy zespół z Izraela, nagramy ich utwory, zaprzyjaźnimy się i pojedziemy na zaproszenie do ich ojczyzny…nigdy nie wymyśliłabym tego w ten sposób! Zwłaszcza że jeszcze jakiś czas temu byłam przekonana, że bardzo nie chcę jechać do Izraela…dlaczego? Moje nastawienie idealnie podsumowuje ten artykuł w Przekroju.

Jednak czasem warto podważać swoje przekonania, żeby nauczyć się czegoś nowego. Łatwo oceniać sytuację z zacisza swojego bezpiecznego domu i udawać, że ma się wszystkie odpowiedzi.

 

[…] nie oceniajmy zbyt łatwo. Będziemy bowiem obserwowali jeden z najbardziej skomplikowanych politycznie konfliktów współczesnego świata. Nawet najwięksi specjaliści powstrzymują się często przed prostymi ocenami tego izraelsko-palestyńskiego węzła gordyjskiego. Pokora jest w turystyce ogromną cnotą.

 

Nasz podróż, choć krótka dała mi wiele do myślenia i bardzo się cieszę, że mogliśmy lepiej poznać życie w tych krajach – dotknąć codzienności ich mieszkańców, rozmawiać o sprawach trudnych i przyjemnych, uczyć się nowych rzeczy – z otwartą głową i otwartym sercem. Polecam.

Ady i Samir, który robi najlepszą herbatę na świecie. Niesamowity człowiek. W tle polskie akcenty – Betlejem (Palestyna)

Wiem już, że będziemy wracać. Zarówno do Izraela, jak i do Palestyny. Na pewno powstanie też wpis na temat tego, co zobaczyć w Tel Awiwie. Stay tuned!

ZOSTAJĘ W TYM TEATRZE

Jeśli chodzi o wystawy to w tym miesiącu odwiedziłam dwie – pierwsza z nich to Jaremianka w Cricotece (dziękuję Karolinie za polecenie! :)) Wystawa połączona była z warsztatami druku przy użyciu stempli wycinanych z linoleum. Poprowadziła je przesympatyczna Justyna Droń i żałuję, że tak późno się o nich dowiedziałam, bo były to ostatnie warsztaty z cyklu. Wystawa jest już niestety zakończona, ale warto zapoznać się z pracami Marii Jaremy i jej życiorysem, bo to niezwykle fascynująca postać. Zajmowała się malarstwem, grafiką, rzeźba, scenografią, projektowała kostiumy i maski, a także grała na scenie teatru Cricot.

wystawa jaremianka

Część poświęcona kostiumom zaprojektowanym przez Marię

Po warsztatach towarzyszących wystawie

JAPONIA W KRAKOWIE

Drugą wystawą, którą wciąż można obejrzeć (do końca marca) jest Washi no Fushigi w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wystawa zabiera nas w fascynujący świat papieru czerpanego (wyrabianego ręcznie) i podniesionego do rangi sztuki. Trzy artystki z Polski zgłębiały tajemnice produkcji papieru w Mino, w Japonii, a także w Dusznikach Zdroju, gdzie znajduje się Muzeum Papiernictwa. Wystawa jest świetnie zaaranżowana i różnorodna, świetnie pokazuje szerokie zastosowanie papieru i odkrywa jego tajemnice.

 

Poza tym w cenie biletu można zobaczyć jeszcze 3 wystawy, pokazujące eksponaty z kolekcji muzeum – między innymi plakaty, fotografie oraz drzeworyty. W tym roku Manggha obchodzi swoje 25 urodziny. Naprawdę warto się wybrać! W każdy wtorek wstęp do muzeum jest darmowy.

 

WIOSNA W SZKICOWNIKU

Za oknem już się zaczęła a ja zaklinałam ją w lutym rysując kwiaty 🙂 Te rysunki są efektem przerobienia kilku kursów na Skillshare – fajnie zobaczyć postępy w tak krótkim czasie.

https://www.instagram.com/p/BtshJp8oU2s/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

PODCAST

W lutym ukazał się jeden podcast o tym, jak znaleźć czas i kasę na hobby. Bardzo chciałabym nagrać więcej odcinków w marcu – jeśli żyjesz kreatywnie i chcesz opowiedzieć o tym w podcaście – napisz na podcast@kreatologia.com

podcast kreatologia cover

 

HIPSTERSKA HISTORIA

Zdecydowanie odkryciem miesiąca, jeśli chodzi o artystów była dla mnie Maria Jarema, ale czuję, że zasługuje ona na osobny wpis. Dlatego teraz krótko o artyście, którego odkryłam w Tel Awiwie. Amit Shimoni tworzy zupełnie nowe wizerunki znanych postaci historycznych jak i żyjących współcześnie polityków i ikon. Wśród nich znaleźli się między innymi Ghandi, Einstein, Obama, Dali, van Gogh, Dalajlama…

I choć zdecydowanie nie chciałabym niczego z wizerunkiem Lenina, Putina czy Trumpa to doceniam pomysł i wykonanie. Z Izraela wróciły z nami pocztówka z Fridą i naklejka z Ghandim 🙂

 

Frida Khalo i Vincent van Gogh – źródło HIPSTORY

 

Prace artysty są wykorzystywane przez nauczycieli na całym świecie do przedstawiania dzieciom i młodzieży ważnych osób i ich wpływu na bieg historii.

 

Martin Luther King, Rosa Parks i Nelson Mandela – źródło HIPSTORY

 

HIPSTORY to już ponad 50 portretów i ta liczba ciągle rośnie!  Jeśli masz pomysł kogo artysta powinien przerobić możesz wysłać do niego swoją propozycję!

 

 

Co o tym myślisz? Jest coś ciekawego, czym chcesz się podzielić? Daj znać w komentarzu 🙂

 

Stwórzmy razem coś wyjątkowego,

 

Kasia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *