Ulubione TEDtalks (+polskie napisy): (nie)codzienna sztuka, body painting, oryginalność i wspaniałe pomysły

Dzień dobry, cześć i czołem!

Przyszła pora na ciąg dalszy zestawienia moich ulubionych TEDtalks (poprzednie znajdziecie tutaj). Tym razem postarałam się, żeby wszystkie wystąpienia miały dostępne polskie napisy, żeby każdy mógł z nich skorzystać 🙂 Zapraszam do oglądania!

Kreatywność w czystej postaci

Vik Muniz to brazylijski artysta, o którym dowiedziałam się po raz pierwszy oglądając poruszający Waste Land. Jest to film dokumentujący powstawanie jego najbardziej rozpoznawalnych prac — ogromnych portretów pracowników wysypiska śmieci w Rio de Janeiro. W tym wystąpieniu Vik opowiada trochę o swojej historii jednak przede wszystkim o swoim procesie twórczym. Pokazuje użycie różnych materiałów (drutu, czekolady, cukru, nici), z których tworzy ciekawe, zabawne i oryginalne prace. Mimo tego, że to nagranie jest dość stare (2003 rok), to zdecydowanie warto je obejrzeć!

 

Żywe płótno

Alexa Meade jest artystką, która przeniosła body painting na zupełnie inny poziom. W tym krótkim wystąpieniu opowiada o swoich początkach, inspiracjach i obawach. Ponadto mówi także o niespodziankach, reagowaniu na to, co się dzieje na naszych oczach i nieprzewidywalności w sztuce. I oczywiście obrazuje to swoimi pracami!

 

Jak być oryginalnym?

Adam Grant jest psychologiem, autorem kilku książek, między innymi „Dawaj i bierz” i „Buntownicy. Kreatywni liderzy”. W tym wystąpieniu opowiada o nawykach myślowych ludzi z oryginalnymi pomysłami. Porusza tematy innowacji, prokastynacji, procesu twórczego, zwątpienia w siebie. Zaskakujące wnioski!

Sztuka w interakcji z widzem

Aparna Rao zabiera nas w podróż do świata swojej wyobraźni, gdzie sztuka przenika się z nauką. Efektem są niekonwencjonalne ruchome rzeźby/instalacje, które reagują na obserwatorów. Zresztą, co tu dużo tłumaczyć — zobaczcie sami:

 

Anatomia wspaniałego pomysłu

Na koniec najlepsza rzecz, jaką dzisiaj zobaczysz 🙂 Zespół OK Go jest znany w szczególności ze swoich kreatywnych i zaskakujących teledysków. Nic dziwnego, że wciąż dostają pytania o to, jak wpadają na pomysły do ich tworzenia. W tym wystąpieniu odpowiadają na to pytanie ciekawy i nieszablonowy sposób. To trzeba zobaczyć!!!

 

Które z wystąpień szczególnie Was zainspirowało?

Ponieważ jednym z moich kluczowych talentów (według Gallupa) jest Input, uwielbiam zbierać i zestawiać najciekawsze moim zdaniem informacje. Po statystykach wiem, że Wy również to lubicie 🙂 Zatem możecie spodziewać się więcej takich zestawień!

Macie swoje ulubione TEDtalks? Chętnie się o nich dowiem!

 

Stwórzmy razem coś wyjątkowego!

 

Kasia

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *